Nezapomeň že

chráněné krajinné oblasti, přirodní rezervace, pámátkové zóny, ochranná pásma vodních toků, nám neumožňují dokonalé značení trasy závodu. Pravidly závodu je proto stanoveno, že každý závodník je povinen si předem nastudovat trasu svého úseku. Krom záchytných bodů v hlavě je níže možnost stáhnout oficiální GPX soubory do hodinek nebo během závodu používat mobilní prostředí od MORAVA RUN. Tak či tak každý závodník na trase je povinen být vybaven nabitým funkčním mobilním telefonem pro zavoláni pomoci. 

Hodinky a GPS moduly

 Nespornou výhodou navigace v hodinkách oproti mobilnímu telefonu je úspora mobilních dat a baterie. Ale nejsou hodinky, jako hodinky. Resp neni navigace, jako navigace. Více o tom v tomto videu:

Pokud máš hodinky, se kterými si troufneš běžet MORAVA RUN, budeš potřebovat GPX soubor (GPs eXchange format) úseku.

Mobil

Mobily a mobilní mapové aplikace nejsou se soubory GPX úplně kamarádi. Dokáží sice z GPX trasu vykreslit, ale většina nemá možnost pro tuto trasu spustit navigaci. Pro mobily jsou tak vhodnější sdílené URL odkazy směřující přímo na naplánované úseky. MORAVA RUN plánuje trasy v podkladech od Mapy.cz. Mapy.cz je možné v mobilu otevřít v jak v internetovém prohlížeči, tak i v mobilní aplikaci.

TIP: Přímo v menu mobilní aplikace MAPY.CZ je možnost stáhnout OFFline mapy a šetřit tak mobilní data. Offline mapy je možné stáhnout i pouze pro jednotlivé kraje. Trasa III.MR vede přes Pardubický, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský a Trnavský kraj. 

Kde najít URL odkazy nebo GPX úseků?

MORAVA RUN má mobilní aplikaci. Strohé prostředí zajišťuje přehlednost, zrychluje načítání a v konečném důsledku šetří i baterii telefonu. Na stránce moravarun.cz při otevření v mobilním prohlížeči je aplikace MR přímo ke stažení. Aplikace funguje zatím jen pro Android

Krom seznamu úseků pro běžce v podobě URL do mapy.cz, jsou v aplikaci o ofciální GPX soubory ke stažení. Dále seznam bodů pro dobré parkování u předávek. Tyto body se řidičům otevírají v GoogleMaps, které jsou pro řidiče lepší. Z parkoviště nemusí být předávka vždy dobře vidět, proto je v tomto mobilním prostředí i seznam konkrétních bodů předávek.

Pár dobrých tipů 

TIP: Pokud se vybraný úsek otevírá v internetovém prohlížeči i přestože máte nainstalovanou aplikaci Mapy.cz, stačí v seznamu úseků na konkrétním úseku přidržet prst dokud se neobjeví nabídka pro zkopírování odkazu. Odkaz kopírovat. Následně otevřít aplikaci Mapy.cz a v poli pro hledání přidržet prst dokud se neobjeví nabídka pro vložení. Odkaz vložit a potvrdit. Toto ruční přenesení stačí provést 1x - od této chvíle by se již všechny další úseky měly otevřít přímo v aplikaci Mapy.cz

TIP: Pokud máš typ hodinek, které nemají možnost GPS navigace přímo v sobě, ale zvládají alespoň notifikace z mobilního telefonu, je možné navigaci spustit na telefonu, schovat jej do kapsy a na hodinkách sledovat upozornění o změně směru. Uplně stejně fungují i sluchátka spárované s mobilním telefonem. Pokud zrovna nemáš k dispozici ani hodinky, upozornění se ozve přímo z reproduktoru telefonu. Jen je potřeba zvýšit hlasitost jak v aplikaci, tak v telefonu. Ať už se sluchátky nebo bez, je potřeba se ještě v nastavení aplikace ujistit, že hlasová navigace je zapnutá. 

Co je dobré vědět o plánovaní

1) Nelze plánovat trasu mimo cesty a stezky zaznačené v mapových podkladech. Online navigace vás nikdy nepošle skrz budovu, louku či les, nebo po cestě, kterou mapové podklady neznají. Mimo vyznačené cesty a stezky nelze trasu ani předem plánovat. 

2) Naplánovaná trasa se nikdy nestává součástí mapy, ale v podstatě leží na ni a může se průběžně upravovat nebo přesouvat. Ať už je výchozím bodem aktuální poloha nebo trasu plánujete předem, navigace navrhne cestu do cíle v souladu s bodem 1, a dle uživatelem přednastavených preferencí (pěšky, na kole, autem... dálnice, mimo dálnice, nejkratší, nejrychlejší, apod.). Některé navigace nabízí i více tras. Pokud zvažujete jinou trasu, stačí do mapy přidat další bod tam, kudy chcete aby trasa vedla. Po suštění pak navigace vždy preferuje pohyb dopředu. Tedy pokud z naplánované trasy odbočíte, přepočítá se tak, abyste do cíle (nebo k dalšímu bodu) pokračovali ve změněném směru. Jako řešení se nabízí přidat více průjezdních bodů a to i tam, kde trasu navrhla samotná navigace. Každý přidaný bod trasu v místě zafixuje "přišpendlí" k mapě. Tím se zajistí, že v připadě odbočení z trasy, navigace vyhodnotí, že nejblíže k dalšímu bodu je vás otočit a vrátit zpět. Trasách MORAVA RUN najdete tyto body většinou za každým rozcestím.

Proč Mapy.cz ?

Mapy.cz jsou velmi podrobné, přitom přehledné a uživatelsky intuitivní. Pro řidiče je mnoho alternativ, ale v terénu jsou Mapy.cz bezkonkurenční. Z principu 1. zasady, velmi oceňujeme možnost požádat o úpravu nebo doplnění mapových podkladů. Čehož jsme nejvíce využili mezi I. a II. ročníkem. Jde o cesty a stezky, které ale jiné mapové podklady nemusí znát!